Komplexní servis
pro řezníky a uzenáře...
a gastronomii
Historie společnosti
Za zakladatele firmy je považován Johann Kaspar Enders, který roku 1838 založil v Reiskirchenu (spolková země Hesensko) podnik na zpracování štětin nesoucí podle dobových zvyklostí v názvu jeho jméno. Endersovo podnikání spočívalo ve sběru a výkupu surových štětin, jednalo se o odpad z poražených prasat od místních sedláků a řezníků. Ze štětin pak vyráběl štětce a kartáče – tehdy velmi žádaný artikl. Přes zimu zaměstnávala výroba až 20 místních obyvatel, kteří se přes léto živili zemědělstvím. K obchodu se štětinami brzy přibyl obchod s přírodními střevy. 

Po úmrtí Endersovy ženy a syna při porodu už se téměř zdálo, že vzmáhající se rodinný podnik nebude mít nástupce. Z druhého manželství naštěstí vzešlo sedm dětí.  Oba synové, Ludwig I. a Kaspar, otcovo řemeslo postupně převzali. Otec zakladatel odešel na zasloužený odpočinek v roce 1899 ve věku 83 let. Oba synové brzy rozšířili podnik o zpracovnu přírodních střev, která dováželi především z Jižní Ameriky.

Roku 1920 převzal podnik jediný mužský potomek rodu, syn Kaspara Enderse Ludwig II. Záhy se musel stát prvním krizovým manažerem společnosti. V době hospodářské krize a inflace, kdy peníze ztratily veškerou hodnotu, měnil přírodní střeva za pšenici a jiné naturálie. V roce 1928 si mohl dovolit koupi prvního osobního automobilu pro potřeby firmy. Opel P4 nahradil koňský povoz a kolo, které do té doby obstarávaly rozvoz zboží i kontakt se zákazníky. Po vypuknutí 2. světové války byl však vůz zabaven a pro společnost nastala další těžká etapa. Dodávky přírodních střev ze zahraničí vázly, stát zavedl řadu ekonomických omezení, nařídil využívání umělých střev, která rovněž podléhala množstevnímu kontingentu.
Dodnes je rodina Endersů hrdá na svého předka, který provedl rodinný podnik těžkými válečnými a poválečnými léty.

Od roku 1945 ho v jeho úsilí podporoval starší syn Karl a o tři roky později se přidal i mladší syn Ludwig, v pořadí III. Spokojení zákazníci i spousta tvrdé práce se staly pevným základem pro rozvoj společnosti až do dnešní podoby.

V roce 1979 převzala rostoucí společnost pátá generace Endersů, bratranci Karl-Ludwig a Ludwig (Lutz) Enders. Firemní sortiment už dávno přesáhl původní specializaci na střeva a zpracování štětin, které mezitím nahradila umělá vlákna. Společnost Enders je dnes jedním z nejvýznamnějších velkoobchodníků v oblasti řeznictví a gastronomie. Její nabídka sahá od koření, přírodních a umělých střev přes mražené i čerstvé potraviny, stroje, nářadí, nádobí až po komplexní dodávky vybavení výroben a provozoven. Spolehlivé dodávky zajišťuje cca 80 nákladních a 150 osobních vozů, o servis všech dodávaných strojů a zařízení se stará servisní oddělení s vlastními dílnami.

Podnikání společnosti nabylo za páté generace mezinárodních rozměrů – a to se založením dceřiných společností v Rusku, Polsku, na Ukrajině a naposledy v České republice. Enders CZ s.r.o. se v roce 2011 stala nejmladším přírůstkem v rodině Endersů. Kráčí ve šlépějích své „matky“ a snaží se udržovat tradici spolehlivosti a kvality poskytovaných služeb. Svým zákazníkům nabízí stroje a zařízení vč. servisu, přírodní a umělá střeva, obalový materiál, koření, sůl, nože a nástroje, pracovní oděvy a obuv, udírenské štěpky a hranoly, sanitární techniku atd.

Do řízení firmy už se začíná zapojovat i šestá generace, synové obou současných šéfů – Tobias a Frederic. V roce 2013 společnost oslavila významné jubileum - 175. let od svého založení. 

Zakladatelé a průkopníci firmy Enders - rodina Endersů
Film o vzniku a historii společnosti Enders spustíte zde...  

Historie společnosti

Potřebujete poradit? Napište nám přes formulář..

Aktuality

Aktuální leták - Jaro 2019

Aktuální leták - Jaro 2019

Aktuální leták na období 4.3. - 31.5. 2019.

Aktuální leták - říjen 2017

Aktuální leták - říjen 2017

Aktuální leták na období 1.10. - 31.10. 2017.